Jak vysušit mobil, který se nechtěně vykoupal? Ať už jste s ním omylem plavali v bazénu, nebo vám jen navlhl, nepanikařte a rozhodně ho nevyhazujte. Existují účinné domácí způsoby, jak telefon osušit a znovu bez problémů používat.
V článku vám prozradíme hned několik tipů, jak mobil či tablet vrátit do původního stavu, i to, kdy už to bez návštěvy servisu nepůjde.
Expresní záchrana pro utopený mobil
Je jedno, jaké byly důvody navlhnutí vašeho mobilu, respektive jiného elektronického přístroje, který není voděodolný. Důležité je jednat rychle a s chladnou hlavou.
Zde je rychlý postup první záchrany telefonu, který přišel do kontaktu s vodou:
- Utopený mobil ihned vypněte.
- Sundejte ochranné kryty.
- Zkuste vyjmout baterii.
- Očistěte mobil od nečistot.
- Snažte se jej manuálně osušit nejvíc, jak se dá.
- Nechte ho na suchém a větraném místě, aby se zcela proschl.
- Počkejte 24 až 48 hodin.
- Pokud se předchozí kroky podařily, přejděte k zálohování dat.
- Pokud telefon nefunguje, přichází čas vyhledat dobrý servis.
Detailní popis, jak zacházet s mokrým telefonem
Je důležité zjistit, jaká tekutina poškodila telefon. Pokud se dovnitř dostala čistá voda, můžete bez obav začít se sušením. Pokud ovšem jde o něco jiného – pivo, slaná voda či slazené nápoje, doporučuje se zařízení nejprve vyčistit destilovanou vodou, respektive čistým lihem, čímž se odplaví různé nečistoty, které by mohly způsobit vznik koroze a zkratu.
A co s rýží, na kterou se všichni spoléháme? Opravdu je to efektivní způsob, jak kromě obalů a tvrzených skel chránit mobil, a to i při navlhnutí? Rýže jako taková je skvělá pro absorpci vlhkosti. Na internetu a také u prodejců telefonů však najdete různé protichůdné informace ohledně použití rýže v této situaci. Zařízení se rýží chrání od vlhkosti pouze zvenčí, přičemž rýže nedokáže absorbovat vlhkost zevnitř telefonu. I proto raději telefon přineste do nejbližšího servisu a experimenty nezkoušejte.
Mokrý mobil po zapnutí zálohujte
Pokud se vše podařilo a zařízení se vám po vysušení podaří zapnout, okamžitě přejděte k zálohování všech údajů. Učiníte tak docela jednoduše – za pomoci interních nástrojů v telefonu, případně můžete zkusit manuální zálohování. Skvělou pomůckou je také zálohovací aplikace pro iOS či Android.
K datům se každopádně dostanete pouze po zapnutí mobilu. Nezapomeňte, že před pokusem o zálohu musí být mobilní zařízení důsledně vysušeno.
Bohužel se nemůžete spokojit ani s opětovným restartem mobilu. To, že se vám ho podaří zapnout, ještě nemusí znamenat, že nedošlo k žádným poškozením. Může se stát, že v jeden moment bude telefon funkční, ale následující den vám už nenaběhne. I z toho důvodu je nutné provést zálohování hned, jak je to možné.
Dobrým pomocníkem je také nastavení automatického zálohování v iOS a Androidech, které pravidelně synchronizuje všechny kontakty a fotografie do cloudu.
Toto s utopeným mobilem nikdy nedělejte
Tak, jak vám odborníci zaručeně poradí, jak vysušit telefon od vody, na druhé straně jsou i nesprávné reakce a řešení, která s utopeným zařízením nikdy nedělejte.
Co všechno s navlhlým mobilem nedělat?
- Telefon nesušte fénem ani v sušičce.
- Buďte trpěliví a nezapínejte jej dříve, než je zcela vysušený.
- Po zapnutí počítejte i s možností, že nebude stoprocentně fungovat, a proto jej co nejdříve zálohujte.