Nejlepší mobily pro seniory – 5 tipů, jak vybrat ten správný

 | Levné Kryty

Klidně se můžete živit jako IT specialista nebo hacker, ale když váš syn (nebo i dcera) bude mít 15 let, pravděpodobně bude ovládat počítač, chytrý telefon a další technologie efektivněji než vy. Již ve třiceti se z pohledu technologií (a naší frekvence jejich používání) stáváme oproti teenagerům v tomto směru pradávnými dinosaury. Co potom mají říkat lidé v důchodovém věku, když i oni potřebují spolehlivé formy komunikace či získávání novinek ze světa? V dnešním článku se podíváme na to, jak jim vybrat (ale také nastavit) ideální mobilní telefon.

1. Ideální mobil pro seniory

Při výběru telefonu pro seniory máme zpravidla dvě možnosti. Existují i pevné linky pro seniory, avšak v dnešním světě už nedokážou konkurovat mobilu, který si senior může vzít všude s sebou.

Tlačítkové telefony pro seniory

Tlačítkové telefony jsou skvělou volbou pro každého seniora. Na trhu naleznete velké množství značek, které se specializují právě na výrobu telefonů pro starší lidi. Definují je velká tlačítka, jednoduché ovládání a minimum funkcí (často jen telefonování a posílání SMS).

Smartphony pro seniory

Ti samí výrobci se však zaměřují i na výrobu smartphonů pro naše prarodiče. Nechybí jim velký a přehledný displej (výhoda pro lidi se slabším zrakem), jednoduchý operační systém se základními funkcemi (nechybí fotoaparát, galerie, sociální sítě či internetový prohlížeč), ale některé se mohou pochlubit i SOS tlačítkem, které okamžitě odešle jejich polohu například do vašeho telefonu (v případě, že by se senior ztratil nebo zranil).

2. Jaké funkce by měl mít telefon pro seniora?

Kromě výše zmíněných funkcí by dobrému telefonu pro seniory neměla chybět i další nastavení. Mezi nejoblíbenější patří například blokování čísel, která nejsou uložena v seznamu kontaktů. Máte tak jistotu, že se babičce nebo dědečkovi nedovolá žádný podvodník. Oblíbená je i jakási forma rodičovského dozoru (v tomto případě dozoru potomků 🙂 ), který například zabraňuje návštěvě škodlivých stránek, uskutečňování platebních příkazů či instalaci dalších aplikací bez zadání přístupového hesla, které ovládáte jen vy.

3. Zeptejte se jich, co od mobilu očekávají

Patří vaši senioři mezi ty, kteří by „zakázali ty internety“, nebo naopak se chce babička spojit s kamarádkou, prohlédnout si nové recepty nebo videa? Nechte rozhodnutí na nich. Pro někoho může být chytrý telefon na obtíž, pro jiného zase tlačítkový telefon znamená nedostatečnou možnost kontaktu s rodinou a vrstevníky. I pandemie nám ukázala, že díky internetu a chytrým zařízením jsme se mohli jako rodiny spojit a vidět i přes ten nejtvrdší lockdown.

4. Nejen výběr, ale také správná instruktáž k smartphonu pro seniory

Po výběru typu telefonu a jeho koupi nezapomeňte i na (často až několik) sezení, kdy naučíte seniora se zařízením pracovat, ukážete mu, co má dělat, když mu něco nefunguje. A naopak mu také ukážete, co nemá dělat, a upozorníte ho na všechny nástrahy, které jej mohou čekat v online světě (od podvodníků až po vlastní chyby). Nezapomeňte proto zmínit i internetovou etiku a vysvětlit jim, že například vyhrožování či urážení na sociálních sítích je stejně trestné jako ve skutečném životě.

5. Chcete, aby seniorům telefon vydržel?

V takovém případě je nutno vybrat pro seniora model, který má zvýšenou odolnost proti pádům, prachu a vodě. Neodmyslitelnou součástí procesu výběru telefonu pro seniora je i koupě krytu na telefon a v ideálním případě i tvrzeného ochranného skla. V tomto věku a při omezené mobilitě se snadno může stát, že telefon zažije mnohé nárazy a ne zcela šetrné zacházení. Mnoho seniorů navíc rádo skladuje svůj telefon na těch nejpodivnějších místech (například v zásuvce kuchyňské linky spolu s noži).

Bezpečnost pro nejzranitelnější rodinné příslušníky

Při tématu kybernetické bezpečnosti se nejčastěji jako nejzranitelnější zmiňují naše děti. Je pravda, že existují smart zařízení (nebo ROM-ky) pro děti, které je ochrání od škodlivého obsahu, podvodníků či jiných nebezpečí číhajících v kyberprostoru. Děti se však dokážou rychle učit a díky vašemu vedení také samy rozlišovat, co je a co není na internetu vhodné a bezpečné. Se seniory to však už tak jednoduché není. Právě proto je správný výběr telefonu a aktivní zájem o činnost našich rodičů a prarodičů na internetu hlavní určující složkou jejich (ne)zranitelnosti a schopnosti používat své komunikační zařízení.

Tento článek byl zveřejněn v kategorii Blog.