Obnova telefonu do továrního nastavení – na co si dát pozor

 | Levné Kryty

Obnova telefonu do továrního nastavení je funkce, se kterou se někteří (ti šťastnější) majitelé telefonů a tabletů nepotkají během celého života, ale někteří to musí absolvovat klidně i každý měsíc. Co všechno byste měli o této funkci vědět, jaké jsou k ní alternativy a co všechno se při tom může pokazit, o tom si můžete přečíst v následujícím článku.

Tovární nastavení mobilu

Tovární nastavení mobilu znamená uvedení všech nastavení a celého softwaru do stavu, kdy byl telefon vyroben (pozor, ne zakoupen). Už se vám stalo, že jste si zakoupili nový telefon a hned po jeho zapnutí vám nainstaloval celou paletu aktualizací? Pravděpodobně šlo o model, který je na trhu už nějaký ten měsíc a všechny aktualizace, které jeho výrobce postupně vydával, musel takovýmto způsobem dohnat.

Resetování a restartování telefonu

Reset můžeme jednoduše přeložit jako znovu-nastavení, restart jako znovu-spuštění. Restart telefonu je neškodný a většinou je zapotřebí například po instalaci zmíněných aktualizací. Jednoduše se jen vypne a zapne. Reset je v tomto případě označení právě pro obnovení továrního nastavení. Z vlastní zkušenosti víme o případě, kdy se člověk neznalý angličtiny rozhodl restartovat svůj telefon (neboť pracoval pomalu) a po stisku hlavního tlačítka si z možností Restart, Reset a Cancel vybral právě Reset. Přišel tak o všechna svá data. Setkat se můžete i s termínem hard reset – takto se označuje funkce, kdy například pomocí špičatého komponentu přiloženého k telefonu stisknete tlačítko ukryté v útrobách telefonu tehdy, když vám zamrzne a nedá se s ním nic jiného udělat.

Kdy se uchýlit k továrnímu nastavení?

Tovární nastavení oceníte zejména v případě, že jste obdrželi telefon po někom jiném. Tehdy oceníte nastavení telefonu od začátku podle svých preferencí, aniž byste museli postupně odinstalovat celé spektrum aplikací a upravit mnohá nastavení.

Zároveň jednotlivé operační systémy přicházejí s novými aktualizacemi a vylepšeními, které se v mnoha případech neosvědčí a vyvolají spíše kritiku v řadách uživatelů. Často je jedinou schůdnou cestou uvedení telefonu do továrního nastavení, což v podstatě vynuluje všechny dosavadní aktualizace, a rozhraní telefonu se dostane do stavu, kdy jste s ním byli spokojeni. Je zde však také důležité upozornění – takovým činem přicházíte o mnohé bezpečnostní záplaty, a proto to nedoporučujeme. Lepší alternativou je počkat, až bude k dispozici nová aktualizace.

Tovární nastavení lze většinou provést přes nastavení bez nutnosti vyjímání baterie, sundávání krytu nebo obalu na telefon a hledání nějakého speciálního tlačítka. Můžete si ale vybrat ze dvou možností. Buď „vymazat“ celý telefon a všechna data v něm (včetně fotek, hudby), nebo jen obnovit nastavení a ponechat celý obsah nedotčený.

Co je to přepalování ROM-ky?

Někteří „specialisté“ jsou tak nespokojení s výběrem telefonu (a s jeho softwarem), že se rozhodnou pro přepálení celého operačního systému. Většinou tak mohou telefon s Androidem vybavit jiným Androidem, avšak takové spekulování běžnému uživateli rozhodně nedoporučujeme.

Pozor na takzvané brick-nutí telefonu

Nejčastějším důsledkem neodborné manipulace se softwarem vašeho mobilního zařízení je takzvané brick-nutí celého zařízení. Co to znamená? V angličtině „brick“ znamená „cihla“. Pokazíte si telefon tak, že se z něj stane už jen předražené těžítko na dokumenty nebo kapesníky. Opravit „bricklé“ zařízení je v 99 % případů nemožné.

Tento článek byl zveřejněn v kategorii Blog.